fbpx
Motorky

Aprilia Pegaso 650

Aprilia Pegaso – Italská pomsta, která se zpočátku jevila jako velmi výhodná koupě. 

Protože Pegaso sdílí většinu dílů s BMW GS 650, bylo by logické očekávat stejnou kvalitu a spolehlivost, jakou nabízí jeho německý protějšek. Jenže to by nesměl do hry přijít italský design a smysl pro krásné, ale často nepraktické věci. Navzdory tomu, že se 650-kový Rotax vyráběl na stejné lince, „Luigi“ si dal espresso, a jelikož to byl toho dne již pátý šálek, řekl si: „Mama mia! Přidejme tam i pátý ventil.“ Poté si dal dvě cigarety a náhle zvolal: „Un tavolo per due!“ Přidal tedy i druhý karburátor. A kdo si pamatuje, jak se špatně šteluje Jikov na dva válce 350-tky, ten ví, že štelovat dva karburátory na jeden válec je ještě větší pakárna.

Po prvním výletu na Balkán se Pablovo Pegaso stalo terčem posměchu a vzniklo desítky vtipů, kde figuroval italský okřídlený kůň. Od té doby se žádný výlet neobešel bez oprav tohoto stroje. Když zrovna nezlobil karburátor, spálil se regulátor. Zkrátka, s každým výjezdem s sebou Pablo vozil stále více nářadí a náhradních dílů.

Nejspíš by to pokračovalo až do té míry, že by s sebou vozil celou náhradní motorku, servisní vozidlo, nechal by si narůst úzký knírek a začal by mluvit plynně italsky. To se naštěstí nestalo, jelikož jednoho krásného dne na pražském Žižkově mu byl tento pekelný stroj odcizen. Nikdo, včetně přivolaného policisty, nevěřil, že by se něco takového mohlo stát.

Vypadalo to, že italská noční můra je u konce. Jenže! Jednoho deštivého podzimního rána zavolal Pablovi podplukovník Moučka s tím, že jeho Pegaso bylo nalezeno!

Pablo chvatně jel pogratulovat policii za jejich skvělou práci, ale když zjistil, že zloděj raději zanechal Aprilu uprostřed polí, kde týdny stála, než ji hrdinně našlo naše četnictvo, zarazil se.

Pablo by dál vesele (nebo spíše nevesele) jezdil, ale zasáhl byrokratický šiml. Motorka měla vybroušené VIN číslo, což znamenalo, že navzdory její pojízdnosti a funkčnosti nemohla na silnici. Vyražení a obnova VIN by stála skoro tolik, co nová motorka, a tak Pablo smutně zamáčkl slzu a prohlásil: „Již nikdy více!“

A shodil motorku ze srázu.

ŠTÍTKY
Podobný obsah